2011. március 31., csütörtök

Útban otthonról haza

Kilépek a repülőgép légkondis hidegéből, be a csőbe és a párás melegbe. Fellélegzem, elvigyorodom, itthon vagyok!

Otthon bonyolult logisztikai bűvészmutatványt végeztem a két és fél hétben. Ámokfutás volt. Öt egészségügyi vizsgálat, kozmetikus, két háromnapos tréning, egy Gestalt-est, vásárlások, találkozások, vacsorák. A fodrászról lemaradtam. Gyorsabban mozgok Budapesten, türelmetlen vagyok, ha lassú a busz, nem érdekel a város. De a találkozások táplálták a lelkemet. Ezeket is, a tanításokat is nagyon élveztem. Van, akivel hiányzik a találkozás, vagy kevesellem.

Szombaton ima közben megint rámnehezedett a súly. Menekülőre fogtam volna, de nem tudnám elmagyarázni, miért megyek el, így inkább kimentem a kertbe, és néztem, ahogy Beni, az éppen négyéves rollerezik. Aztán odajött hozzám, és megkérdezte, "mi tartott ilyen sokáig, hol voltál?" Csak hebegtem, nem gondoltam, hogy számontart. Amikor mondtam, hogy iskolába járok, felragyogott az arca. Már nagyon készül.

A Dizengoffon minden ruhaboltban új darabok vannak. Gyönyörűek, elegánsak, jó nézni őket.

Beugrom az ulpánra az utolsó egy órában. Kitörő örömmel fogadnak. Éppen ma tanulták az Ilona nevet. A tanári székbe ültetnek és meséltetnek. Lassan jönnek elő a héber szavak valahonnan. Pesten úgy éreztem, mindent elfelejtettem. De amikor szerdán mentem a tréning utolsó napját megtartani, sétálva a Városligetben, a fejemben megjelent az ulpán-csoport, és héberül beszéltem hozzájuk. Már akkor elindultam visszafelé. A tanárnő most a kezembe nyom egy lapot, hogy majd az ulpán széderestéjén felolvassak egy bekezdést. Örülök.

2011. március 17., csütörtök

Itt is, ott is ...

Nem volt kedvem írni. A somroni családgyilkosság után azért nem, mert minden személyes élmény jelentéktelennek tűnt ahhoz képest. Aztán visszajöttem, és mintha okafogyottá vált volna az, hogy írjak.

De most mégis írok. Hazahoztak a reptérről a gyerekek, és elámultam, mekkora konyhám van. Rendezett, mindennek van helye. Még ilyet! Aztán kiszámoltam, hogy az itteni lakásom tizedrészéért fizetek ott háromszoros árat. Tényleg nagyon elkötelezett lehetek! Ahogy jöttem-mentem a lakásban, olyan érzésem lett, mintha ki sem mozdultam volna. Lehet, hogy semmi sem történt, csak kitaláltam. Amikor gyerek voltam, mindenféle történeteket meséltem mindenkinek, aki meghallgatott, akkor találtam ki, és úgy adtam elő, mint valóságos eseményeket. Lehet, hogy most is ez történik. Itt ülök Budapesten, és mesélek Tel Avivról. Pedig nem is jártam ott, a Világ közepén.

Nem baj, mesélek tovább. Nem találom a bankkártyáimat. Gondolom, a nagy sietségben a reptéri bevásárlásnál hagytam el. Próbálom megtudni, hogy megvan-e, de a telefonszámok vagy egyáltalán nem működnek, vagy csak héberül. Így inkább letiltatom a bankoknál. A Leumis kártyát Yael segítségével tiltattam le. Meglepő módon nem estem pánikba. Van még egy változás, amit észrevettem. Könnyebben hívok fel embereket, mint korábban. Ha eszembe jut, hívom. Akivel lehet, találkozom.

Juli átküldött egy felvételt a rabbiról és egy interjút vele. A felvételen az énekhang a háttérben az övé. Szeretem a hangját, fakó, halk, tiszta, a lelkemet érinti meg, nem lehet nem hallani. Mielőtt eljöttem, szombaton mondtam, hogy most két szombaton nem leszek. Megköszönte, hogy szóltam, nem tűntem csak el.

http://www.explore.org/videos/player/rabbi-teacher

http://www.explore.org/interviews/rabbi-yehoshua-engelman/

2011. március 10., csütörtök

Ma északon havazott ...

Reggel nincs kedvem felkelni. Hűvös is van a szobában, meg a reggeli rutinokhoz sincs kedvem. Aztán valahogy mégiscsak kikászálódom, végigcsinálom, addigra valamennyi visszaérkezik az életkedvemből, nekiállok tanulni. Ha ismétlésként megnézem a tanult szavakat, egy idő után érzem a szorongást. Túl sokra nem emlékszem. Eddig 130 igét tanultunk, négy igecsoportban. Meg tudtam számlálni, mert igecsoportonként táblázatba írjuk őket. Ha önnyugtatásra akarom a nyelvtanulást használni, akkor az igetáblázatokat töltögetem. Főnévi igenév, gyök, jelen idő, múlt idő összes számban, személyben. A jövő időt még nem tanultuk. A tábla töltögetése terápiás. Nem gondolkodom, csak csinálom, és közben hangosan kimondom a szót. Ha ezt csinálom tíz-tizenöt percen át, akkor elégedettséget érzek. Látom, ahogy telik be a tábla.

Ha valamit el kell intézni, akkor előtte izgulok. De mivel már látom, hogy így vagy úgy, de mindent el lehet intézni, kezdem kalandnak venni az ügyintézéseket, és kevésbé nyomasztanak. Tegnapelőtt megint voltam a Dizengoff centerben az Orange boltjában, ott nem tudtak abban segíteni, hogy rá tudjak kászálódni az internetre, így tegnap megint, immár harmadszor elmentem az Orange ügyfélszolgálatába. Már zavart, hogy Yael annyi idejét azzal tölti, hogy nekem segítsen Orange-olni, úgyhogy előző este felhívtam a helyi busz tudakozóját, hogy hogyan jutok oda. A honlapjuk csapnivaló, nem tudom használni. Úgy döntöttem, egy életem, egy halálom, telefonálok. Aki felvette, tudott angolul. Így megtudtam, hogy jutok oda tömegközlekedéssel.

Minden ügyintézésnél tanulok valamit. Most pl. azt, hogy a mobilommal előbb-utóbb olyan fiúnál kötök ki, aki örül, hogy segíthet. A nők eddig mindig leráztak, most már tudom, hogy akkor nem elmenni kell, hanem egy fiút keresni. Amikor az meglátja a HTC-t, akkor felragyog a szeme, és elkezd kísérletezni rajta. Félóra alatt unja meg, de most a második félórán belül meglett, amire szükségem volt.

Ha lehet, az ügyintézéses kalandok között kihagyok egy-egy napot, hogy itthon tölthessem a délelőttöt. Csöndben, nyugalomban, saját tempóban. A nap csúcsa az ulpán. Az első félórában nézek ki bambán a fejemből, aztán egyszercsak csikorogva megérkezik az agyam. Onnantól tömöm magamba a hébert és a kaját. Szinte folyamatosan eszem valamit.

Este, amikor lefekszem, már elégedett vagyok.

A reformkaja boltban, ahol már tagságim van, beszélgettünk az eladóval. Ő volt az, aki egyszer szólt, amikor véletlenül 0 %-os joghurtot akartam elvinni, hogy újabb vizsgálatok szerint az ártalmas. Akkor gyorsan kicseréltem a legmagasabb zsírtartalmúra. Egyszer meg rábeszélt, hogy hallgassak meg egy előadást a tagsági kártyáért. Szóval most megkérdezte, hogy túrista vagyok-e vagy állandóra jöttem. Mondtam, hogy alija. Akkor nézett egy darabig, aztán sok szerencsét kívánt az ittléthez és munkához, mire felvilágosítottam, hogy nem dolgozom, előbb a nyelvet akarom jól megtanulni. Ellágyult az arca, tiszteletét fejezte ki, aztán azt mondta, hogy Szenes Hannára emlékeztetem. Kérdeztem, mivel, de nem tudta, valamit az elkötelezettségről próbált mondani. Ajándékozott nekem egy hámántáskát. Volt valami ünnepélyesség a mozdulataiban, ahogy elővett egy sínnel záródó műanyag zacskót, fogta a fémcsipeszt, beletette a zacskóba a sütit, bezárta a sínnel, aztán átadta. Sok sikert és hosszú életet kívánt, ami érthető is, ha Szenes Hannát juttatom eszébe. Álltam, kicsit bambán, mintha fényben fürödtem volna. Mondtam volna, hogy hahó, én nem csináltam semmit, de már elég sokat fizettem pszichoterápiára, hogy meg tudjam állni, hogy ilyeneket mondjak. Megköszöntem, én is elérzékenyültem, nem is tudtam a hálámat kifejezni. Szeretek ebbe a boltba járni, voltam már egy másik ugyanilyenben is, de ott valami hiányzott. Talán ez a kapcsolat, ami itt ezzel a sráccal megvan.

Talán igaza van, hogy nagy dolog, amit csinálok, de nem merek szembesülni vele, félek, hogy összenyom. Majd ha már lesz tartós lakhelyem, munkám, amiből megélek, és jön a kimerültség és szomorúság, akkor fogom tudni, hogy tényleg nagy volt. Addig inkább viháncolok, amikor lehet.

Az ulpánon továbbképzés van olyan tanárok számára, akik etióp bevándoroltakat tanítanak. Sokan közülük a vallásos nők viseletét hordják, bekötött fej, hosszú szoknya, ormótlan cipő. A tanárunk azt mondja, teljesen más módszerrel kell az etiópokat tanítani, mint minket, mert analfabéták. Uramisten, én csak a héber szerződések aláírásánál érzem magam kiszolgáltatottnak, de ezt tudom azzal enyhíteni, hogy angolul megkérdem, mit írok alá. Akármit mondanak, elfogadom, nem tehetek mást. De ők most tanulnak írni-olvasni is. El nem tudom képzelni, hogy boldogulnak. Mint ahogy azt sem, hogy boldogulnak azok, akik nem tudnak angolul. Mennyire másokra vannak utalva.

Zseniális a tanárunk. Az a zseniális benne, ahogy emlékszik, milyen szavakat és szerkezeteket tanított már, és azokat használja. Így ugyanazt éli meg, amit mi is, a kínlódást az elején, a nyelvtudásunk gazdagodását, és a felszabadult örömet, amikor már ki tudunk fejezni valami bonyolultabb gondolatot vagy érzést. Megszüli és öt hónap alatt felneveli a héberül beszélni képes csoportot. Nemcsak az agyával tudja, hogy fejlődünk, hanem végigéli. Végigküzdi velünk, amit mi nem tudunk elkerülni. Nem a legegyszerűbb módja a tanításnak.

Ma északon havazott.

2011. március 6., vasárnap

Hagyomány és élet ...

A csoportban az amerikai srácról kiderült, hogy tizenhat éves korára meghalt mindkét szülője. Az egyik balesetben, a másik rákban. A nagynénje nevelte egy ideig, aztán önállósította magát, dolgozott és tanult. Most itt van, dolgozik és tanul. Eddig egy kedves gyereknek néztem, most döbbentem rá, hogy idő előtt felnőtté vált. Milyen szerencsések azok, akik felnőhetnek, mielőtt elveszítik a szüleiket.

A helyi denevér az egyik este az ablakom előtt körözött. Olyan érzésem volt, mintha hívna. Azóta nem látom.

Tanulni voltam a zsinagógában. A bejárat előtti padon régi könyvek. Megnéztem, XIX. századi talmud, orosz nyelvű kiadótól, és más könyvek is. Penész szagot árasztottak. Némelyik könyvlap tele apró lyukakkal. Izgatott lettem, gondoltam, ha kell, hazaviszem a Talmudot. Megkérdeztem az itteni rabbit, azt mondta, nem a zsinagóga könyvei. Megkérdeztem Zolit, azt mondta, ha nem szétszórva voltak, a halacha szerint van tulajdonosa, aki várhatóan visszajön érte, ezért nem lehet csak úgy elvinni. Otthagyom. De sajnálom.

A péntek esti vendégnek nagyon ízlett a magyar borsóleves. A kérdésre, hogy szombaton is eszünk-e, mondtuk, hogy nem, levest nem lehet visszatenni a platára. Teljesen kikelt magából, hogy miért nem lehet a kibaszott levest a kibaszott platára rátenni, és minden többszáz évvel ezelőtt kitalált hülyeséget magunkra veszünk-e. Még nem találkoztam emberrel, aki ilyen hévvel tiltakozott volna a számára érthetetlen hagyományok ellen. Nem rázott meg minket a hevessége, és nem is próbáltuk megmagyarázni a megmagyarázhatatlant.

Az iskola után a tengerparton jövök végig. Megy le a Nap, még mindig nagyon meleg van. Mellettem kocognak, sétálnak, bicikliznek. A tengerben valaki úszik, távolabb egy hajó, a közelben egy motorcsónak. Lelassítom a lépteimet, amikor előttem egy nagyon öreg ortodox házaspár totyog. Ezért kellett idejönnöm, éppen ebbe a lakásba költöznöm, ebbe az iskolába beiratkoznom. Ezt kellett megéljem.

2011. március 3., csütörtök

Mindenféle ...

Ha kimegyek Tel Avivból, az olyan erőfeszítés, mintha világkörüli útra mennék. Pláne, ha időre megyek. Ha értem jönnek, és visznek, akkor nem. De ha ki kell derítenem, hogy mikor és honnan megy a busz, el kell igazodnom a központi buszpályaudvar hét emeletén, aztán meg kell találnom a megállót, ahol leszálljak, vagy onnan a helyet, ahova megyek, ez annyi energiát igényel, hogy csak akkor teszem meg, ha nagyon oda akarok menni, és el is fáradok tőle. Nyilván, másodszor meg többedszer már nem. De most mindent elsőre csinálok. Úgyhogy két hétnél sűrűbben nem is megyek sehova.

Tegnap voltam Jeruzsálemben. Ádár hónapja kezdődik, a vidámságé, és a katamoni vallásos női közösségben volt egy kacagás program. Volt vagy harminc nő, egy gyönyörű ház szalonjában, mindenféle korúak, többnyire hosszú szoknyában, a felnőttek többsége bekötött fejjel. Elkéstem, hozom az izraeli formámat. Furcsa élményeim voltak, ezeket most nem írom le, de örültem, hogy elmentem. Fogok menni más programjukra is.

Aztán Vikivel elmentünk vacsorázni, és jót beszélgettünk. Nem tudom, mikor feküdtem le, korán keltem, ma egész nap törődött voltam, úgy látszik itt nyolc-kilenc órás alvás kell ahhoz, hogy helyreálljon az egyensúlyom.

Beígértem a hétfői szerv-adományozás előadást. Az előadó negyvenes férfi. Azzal kezdi, hogy a zsidók nagyon kis arányban ajánlják fel a szerveiket, de nagy arányban elfogadják másokét, amikor életveszélyben vannak. Ez nem tisztességes, ezért előadás-sorozatot tart arról, hogy zsidók is felajánlhatják a szerveiket. Szerinte három dolog szól ez ellen a Tórában: 1. nem szabad a holttestet temetetlenül hagyni, 2. nem szabad vágást ejteni a testen, 3. nem szabad a holttestből hasznot húzni. De mint szinte minden más tiltást, ezeket is felülírja a pikuách nefes, az élet megmentése. Ha valakinek az életét menti meg az, hogy nem temetik el rögtön, hanem kiveszik egy szervét, és ezért nem jár ellenszolgáltatás, akkor ez micva, ezt kell tenni. Ezt most már több ortodox rabbi is elismeri.

Azt babonának, nem forrásolhatónak tartja, hogy meg kell őrizni a testet a maga épségében, hogy feltámadáskor ép legyen. Kegyetlennek és tarthatatlannak is tartja ezt a felfogást, tekintettel azokra, akiket elégettek, megcsonkítottak, mintha ők nem lehetnének épek a feltámadáskor.

A közösség rabbija is jelen volt az előadáson, körbeadta a kártyáját, amilyen azoknak van, akik haláluk esetén felajánlják a szerveiket életmentésre.

Ma a tanárunk beígérte a csótányokat nyárra. Hosszan ecsetelte, hogy itt nem akármilyen csótányok vannak ám, hanem óriásiak és repülni is tudnak, és mindenhol vannak. Az egyik török lány, aki itt fog férjhez menni, rémülten kérdezte, hogy tényleg mindenhol lesznek-e. Akkor a tanárunk megkérdezte, melyik utcában lakik, és mondta, hogy oda nem mennek a csótányok. Megnézik az utcatáblát, és úgy döntenek, hogy nem fordulnak be.